بندعلی و رایانامه

این‌ها یاددشت‌هایم دربارهٔ رایانامه هستند در قالب تعدادی سوال و جواب. دنبال نشانی پست‌الکترونیکیم بودید؟

بهت رایانامه فرستادم اما پاسخی نگرفتم؛ چرا؟

اگر چند روز از ارسال رایانامه‌تان به من گذشته اما ظاهراً پاسخی ازم دریافت نکرده‌اید، لطفا پوشهٔ هرزنامه‌ها (مثلا «Spam» یا «Junk») را چک کنید. با اینکه من هرگز هرزنامه نمی‌فرستم و سرور ارسال و دریافت رایانامه‌هایم پایبند استانداردهاست، رایانامه‌هایم بهتان ممکن است به لطف فیلترهای نادرست تشخیص هرزنامه به پوشهٔ هرزنامه‌هایتان تحویل داده شوند یا توسط سرویس‌دهندهٔ رایانامه‌تان بدون اطلاع یا امکان درخواست تجدید نظر رد شوند. از قضا، بعضی از همین سرویس‌دهندگان رایانامه (مثل گوگل) خودشان از منابع اصلی هرزنامه‌های خروجی هستند، که ظاهراً با این مسئله هیچ مشکلی ندارند. به این ترتیب، اگر منتظر رایانامه‌ای از من هستید اما پس از مدتی همچنان از من در صندوق ورودی («Inbox») یا هرزنامه‌هایتان رایانامه‌ای نمی‌بینید، لطفاً با استفاده از یک سرویس‌دهندهٔ رایانامهٔ دیگر برایم رایانامه ارسال کنید، به این امید که سیستم تشخیص هرزنامهٔ سالم‌تری داشته باشد که رایانامه‌های غیرهرزنامه را به اشتباه رد نکند.

چطور بهت رایانامه رمزگذاری‌شده بفرستم؟

برای ارسال رایانامه رمزگذاری‌شده با GPG به من می‌توانید از کلید عمومی GPG من برای رمزنگاری پیامتان استفاده کنید.

سرویس‌دهندهٔ رایانامهٔ خاصی را پیشنهاد می‌کنی؟

پاسخ این سؤال کمی مشکل است، و پاسخ‌های ممکن متعددی وجود دارند. من شخصاً چندین سال است که سرور رایانامهٔ خود را میزبانی و مدیریت می‌کنم، که به من بیشترین کنترل روی جوانب مختلف ارسال و دریافت و ذخیره رایانامه‌ها می‌دهد. اگر به جای این می‌بایست یک سرویس‌دهندهٔ رایانامه را انتخاب می‌کردم، این‌ها چند نمونه سؤالاتی هستند که در نظر می‌گرفتم:

این معیارها امثال گوگل و مایکروسافت و بسیاری از سرویس‌دهنده‌های بزرگ و کوچک دیگر را رد صلاحیت می‌کنند. برخی سرویس‌دهنده Fastmail را دوست دارند، اما این شرکت معیارهای webmail آزاد و حوزهٔ قضایی مناسب من را برآورده نمی‌کند، پس شخصاً از خدماتشان استفاده نمی‌کنم.

از سوی دیگر، تعاریف زیادی از Migadu شنیده‌ام. به نظر می‌آید که معیارهای بالا را برآورده کنند، از جمله ارائهٔ webmail آزاد rainloop. همچنین با توجه به قراردادشان با Sourcehut برای ساخت و توسعهٔ alps که یک webmail آزاد و سبک است، از مشارکین خوب جامعهٔ نرم‌افزار آزاد هستند. اگر می‌بایست یک سرویس‌دهندهٔ رایانامه انتخاب می‌کردم، احتمالاً Migadu را انتخاب می‌کردم؛ اما از آنجایی که زیاد از خدماتشان استفاده نکرده‌ام نمی‌توانم این را با قاطعیت بگویم.

در انتها، دوست دارم اشاره و تقدیری کنم از جوامع و گروه‌هایی مثل SDF و tilde.team که حساب کاربری رایگان بر سرورهایشان ارائه می‌دهند، و به کاربرانشان طیف گسترده‌ای از سرویس‌ها و خدمات مختلف ارائه می‌دهند که گاهی اوقات شامل میزبانی رایانامه هم می‌شود. البته نکات مختلفی در مورد این جوامع و خدماتشان وجود دارد، از جمله این موارد: آن‌ها معمولاً به کاربران عادی دسترسی root یا admin بر سرورهای خود نمی‌دهند، معمولاً رایانامه برای دامنه‌هایی به غیر از دامنه‌های خود انجمن را میزبانی نمی‌کنند، و با توجه به اینکه به صورت داوطلبانه اداره و ارائه می‌شوند، تضمین رسمی‌ای برای دردسترس‌بودن خدماتشان یا ارائهٔ پشتیبانی اضافی ارائه نمی‌دهند. با این حال، این جوامع همچنان می‌توانند منابع خیلی خوبی باشند و حتماً ارزش امتحان‌کردن را دارند. ممکن است از مشارکت در انجمن‌ها و جوامع متشکل از دیگر علاقه‌مندان همفکرهایشان لذت ببرید و احتمالاً یک حساب کاربری رایانامه نیز دریافت کنید. :-)