کارآموزی با تیم فنی بنیاد نرم‌افزار آزاد

نوشتهٔ بندعلی در

نسخهٔ انگلیسی این مقاله ابتدا در وبلاگ مدیر سامانهٔ بنیاد نرم‌افزار آزاد منتشر شد:
Introducing Amin Bandali, intern with the FSF tech team

سلام، امین بندعلی هستم و معمولا از نام کاربری bandali در اینترنت استفاده می‌کنم. در پروژهٔ گنو به عنوان یک سرپرست (maintainer) و وب‌مستر و مدیر سامانه ساوانا فعالیت می‌کنم، و خرسندم که مشارکتم در نرم‌افزار آزاد را به بنیاد نرم‌افزار آزاد (Free Software Foundation) یا همان FSF عنوان یک کارآموز تیم فنی FSF در بهار ۱۳۹۹ گسترش دهم.

به واسطهٔ کار والدینم با رایانه‌ها به عنوان دو مهندس و برنامه‌نویس رایانه، از کودکی به بازی و کار با رایانه‌ها علاقه‌مند شدم و بعدها برای اولین بار در اوایل نوجوانی با گنو/لینوکس آشنا شدم. البته اولین آشنایی من با دنیای نرم‌افزارهای آزاد هنگامی اتفاق افتاد که چند سال بعد یکی از دوستان مجازیم به من اشاره کرد که چیزی که به طور مبهم به عنوان نرم‌افزار «متن باز» می‌شناختم بهتر است که با عنوان «نرم‌افزار آزاد» از آن یاد شود، و این دوست عزیز کمک کرد تا متوجه شوم که چرا عنوان «متن‌باز» منظور و هدف اصلی نرم‌افزار آزاد را بیان و برآورده نمی‌کند. پس از یادگیری و خو گرفتن با ایده‌ها و ایده‌آل‌های نرم‌افزار آزاد، به مرور شروع به فعالیت در این عرصه کردم. به عنوان یک علاقه‌مند و محصل در شاخهٔ علوم رایانه که از مطالعه و دستکاری کد متن برنامه‌های مختلف لذت می‌برد و گاهی برنامه‌های خودش را می‌نویسد، هر جا که می‌توانم کدم را تحت مجوزهای کپی‌لفت قوی مثل GNU AGPL منتشر می‌کنم.

مشارکت من در پروژهٔ گنو ابتدا در سال ۱۳۹۵ به عنوان یک وب‌مستر داوطلب آغاز شد، و بعدا از آخر سال گذشتهٔ میلادی به عنوان یکی از سرپرستان گنوزیلا و آیس‌کت. تقریبا در همان زمان، من یک گروه داوطلب را برای سازمان‌دهی و برگذاری EmacsConf 2019 به عنوان یک کنفرانس مجازی و تنها با استفاده از نرم‌افزارهای آزاد (مانند کنفرانس عالی LibrePlanet 2020) سرپرستی کردم. گنو ایمکس را بسیار دوست دارم و بیش از هر نرم‌افزار دیگری از آن استفاده می‌کنم. گنو ایمکس به من در انجام کارهای متنوعی مثل برنامه‌نویسی و خواندن و نوشتن رایانامه و چت از طریق IRC کمک می‌کند.

در کارآموزیم با تیم فنی FSF، اخیرا با کمک باب پرو (Bob Proulx)، یک مدیر سامانه خبرهٔ گنو ساوانا، خودم را با اجزای مختلف زیرساخت آن و برخی وظایف مدیریتی و سرپرستی ساوانا آشنا کرده و به تدریج بر عهده گرفتم. من همچنین یکی از اعضای کمیته سیستم‌های باشگاه علوم رایانه دانشگاه‌مان هستم، که نظارت و سرپرستی مجموعهٔ بزرگی سرورهای گنو/لینوکس برای اعضای باشگاه را بر عهده دارد.

برای کارآموزیم با تیم فنی FSF، با اعضای تیم روی چند کار و پروژهٔ مختلف کار خواهم‌کرد، از جمله کمک به پیشبرد پروژهٔ میزبان نرم‌افزار آزاد و چندین تغییر و بهبود مختلف برای gnu.org. مشتاقانه به استقبال یادگیری نکات جدید و کسب مهارت‌های ارزشمند به واسطهٔ کارآموزیم با تیم فنی فوق‌العادهٔ FSF می‌روم، که زحمات بسیاری برای پروژهٔ گنو و جامعهٔ بزرگتر نرم‌افزارهای آزاد می‌کشند.