کارآموزیم با تیم فنی بنیاد نرم‌افزار آزاد و فراتر از آن

نوشتهٔ بندعلی در

نسخهٔ انگلیسی این مقاله ابتدا در وبلاگ مدیر سامانهٔ بنیاد نرم‌افزار آزاد منتشر شد:
My internship with the FSF tech team and beyond

سلام! من امین بندعلی هستم و این دومین پست من در وبلاگ مدیر سامانهٔ FSF در انتهای کارآموزیم است.

در طول کارآموزیم با FSF، عمدتا در وظایف مدیریت سامانه‌ای مربوط به راه‌اندازی و یا مدیریت سرورهای گنو/لینوکس FSF کار کردم. شاید قابل‌توجه‌ترین کارم در طول این کارآموزی راه‌اندازی یک سرور سورس‌هات برای کمک به ارزیابی آن برای پروژهٔ میزبانی نرم‌افزار آزاد FSF است. من مراحل نصب و راه‌اندازی اجزای مختلف سورس‌هات را به صورت یک پروندهٔ ادیبانه اُرگ-مُد گنو ایمکس (literate GNU Emacs Org-mode file) مستندسازی کردم، که در آن بلوک‌های کد با توضیحات لازم همراهی شده‌اند. به این ترتیب خوانندهٔ پرونده می‌تواند به مرور هر بلوک کد را ارزیابی و اجرا کند و به طور اختیاری نتایج آن‌ها را در همان پرونده برای مستندسازی ذخیره کند.

من همچنین به آهستگی مشغول کار بر تغییرات مختلف برای بهبود سروری که سایت http://www.gnu.org روی آن میزبانی می‌شود بوده‌ام، و بعد از اتمام کارآموزیم نیز به طور داوطلبانه به آن ادامه خواهم داد. امیدوارم این بهبودها برای مدیران سامانهٔ FSF که مدیریت آن سرور را بر عهده دارند، برای وب‌مسترهای گنو که روی gnu.org کار می‌کنند، و برای عوام مردم که صفحات gnu.org را مرور کرده یا می‌خوانند مفید واقع شوند. به ویژه این تغییرات شامل ارتقای سیستم‌عامل سرور به آخرین نسخهٔ توزیع گنو/لینوکس تریسکل و بازسازی و بهبود مکانیزم جستجوی صفحات gnu.org می‌شوند. علاوه بر این، چند پروژهٔ دیگر نیز هستند که قصد دارم در آیندهٔ نزدیک با تیم فنی FSF به انجام برسانم.

در طول کارآموزیم با تیم فنی FSF، انواع گوناگونی از مهارت‌های جدید کسب کرده و درمورد جمع متنوعی از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف مرتبط با مدیریت سامانه سرورهای گنو/لینوکسی یاد گرفتم. این شامل کامپایل و نصب نرم‌افزار پیچیده‌ای مثل سورس‌هات و رفع اشکالاتی که بهشان برخوردم، استفاده از نرم‌افزار Ansible برای مدیریت و استقرار (deploy) زیرساخت‌های نرم‌افزاری، و یادگیری دربارهٔ عامل انتقال پیام (Mail Transfer Agent (MTA)) Exim که FSF در سرورهای دریافت و ارسال رایانامه‌های خود از آن استفاده می‌کند می‌شود.

در انتهای کارآموزیم و سال ۱۳۹۹، می‌توان گفت امسال سال…جالب و پراتقافی برای بیشتر مردم، از جمله خودم، بوده است. من کارآموزیم را در آخر ماه مه شروع کردم، و به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد، انتظار داشتم یک بار کاری معقول و متعادل برای کارم روی پایان‌نامه‌ام در ماه‌های آتی داشته باشم. اما کمتر از دو هفته از شروع کارآموزیم متوجه شدم که به چند دلیل مجبورم که دورهٔ کارشناسی ارشدم را در عرض دو ماه به پایان برسانم. این مسئله را به اطلاع تیم فنی FSF رساندم و اجازه گرفتم وقفه‌ای در کارآموزیم بگذارم تا بتوانم پایان‌نامه‌ام را بدون لطمه به کارآموزی یا تحصیلاتم به اتمام برسانم. عمیقاً قدردان تیم فنی و سایر کارمندان FSF هستم که با انعطاف فراوان به من اجازه دادند تا موقتا کارآموزیم را متوقف کنم تا روی تکمیل پایان‌نامه‌ام و اتمام دوره کارشناسی ارشدم تمرکز کنم. خوشبختانه با زحمت و مشقت فراوان موفق شدم درسم را در آن بازهٔ زمانی فوق‌العاده کوتاه تمام کرده و پس از آن به انجام کارآموزیم بپردازم.

با این حال، تمام چیزهای خوب در نهایت به پایان می‌رسند، از جمله این کارآموزی. از صمیم قلبم از اعضای تیم فنی FSF – ایان و اندرو و روبن و مایکل – برای پذیرش و استقبال از من در تیم به عنوان یک کارآموز، راهنمایی و پاسخ دادن به پرسش‌های فراوانم و کمک به یادگیری بیشترم سپاس‌گذارم. کار کردن در کنار شما و دیدن انرژی و همتی که صرف کار و مسئولیت‌هایتان به عنوان یک مدیر سامانه و توسعه‌دهندهٔ وب FSF می‌کنید برای من یک افتخار و تجربهٔ فوق‌العاده بوده است. در حالی که بیشتر ارتباطات من با اعضای تیم فنی FSF بوده است، من فرصت تعامل با اعضای دیگر تیم‌های FSF را نیز در طول کارآموزیم داشتم و بابت گفتگوهایمان و فرصت یادگیری دربارهٔ کارها و وظایف پراهمیتتان و تخصیصتان به انجامشان سپاس‌گذارم.

این کارآموزی به پایان رسیده، اما همه خاطرات خوب و درس‌هایی که در طول کارآموزیم یاد گرفتم را همیشه با خود خواهم داشت و مشتاقانه به عنوان یک داوطلب به همکاری با شما ادامه خواهم داد. مطالبی که در طول کارآموزیم یادگرفته و تجربه‌هایی که کسب کردم در شغل جدیدم به عنوان یک مشاور نرم‌افزار آزاد در شرکت Savoir-faire Linux برایم بسیار با ارزش و مفید واقع شده‌اند. در Savoir-faire Linux روی اجزا و قسمت‌های مختلف جَمی – یک برنامهٔ گنو برای ارتباطات جامع که به آزادی‌ها و حریم خصوصی کاربرانش احترام می‌گذارد – کار می‌کنم.

دوست دارم از FSF برای فرصت عالی کار کردن در کنار تیم فنی FSF به عنوان یک کارآموز قدردانی کنم، که تجربهٔ عالی و به یاد ماندنی‌ای بود و درس‌هایی ارزشمند و خاطرات خوب به من هدیه داد.

علاقه‌مند به کارآموزی برای بنیاد نرم‌افزار آزاد هستید؟ دورهٔ درخواست کارآموزی بهار ۱۴۰۰ در حال حاضر باز است. صفحهٔ https://www.fsf.org/volunteer/internships را برای اطلاعات بیشتر در مورد درخواست کارآموزی ببینید!